RSD-60G-3.3
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RSD-60G-3.3
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER 3.3V 40W
In Stock : 222
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.04" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 12A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Series RSD-60 (60W)
Power (Watts) 40W
Type Enclosed
Efficiency 86.5%