RSF12JT240R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF12JT240R
Description:
RES 240 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 240 Ohms
Series RSF
Power (Watts) 0.5W, 1/2W