RSMF12JT6K20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF12JT6K20
Description:
RES 6.2K OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Composition Metal Oxide Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 6.2 kOhms
Series RSMF
Power (Watts) 0.5W, 1/2W