RSN-10-100B
Riedon
Product No:
RSN-10-100B
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 0.01 OHM 0.1% 1W
In Stock : 60
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 30°C ~ 70°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 1.380" (35.05mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 10 mOhms
Series RSN
Power (Watts) 1W