RT0402FRE071K43L
YAGEO
Product No:
RT0402FRE071K43L
Description:
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 1.43 kOhms
Series RT
Power (Watts) 0.063W, 1/16W