RT0603BRE076R65L
YAGEO
Product No:
RT0603BRE076R65L
Description:
RES 6.65 OHM 0.1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 6.65 Ohms
Series RT
Power (Watts) 0.1W, 1/10W