RT9017-33GB
Richtek USA Inc.
Product No:
RT9017-33GB
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
PSRR 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 500mA (Typ)