RTS-243.3/P
Recom Power
Product No:
RTS-243.3/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.50" L x 0.37" W x 0.35" H (12.8mm x 9.3mm x 9.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 606mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 21.6V
Series ECONOLINE RTS (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Efficiency 75%