RTW05-10R
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RTW05-10R
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 50W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.88" L x 0.87" W x 3.23" H (124.0mm x 22.0mm x 82.0mm)
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Current - Output 1 10 A
Series RTW
Power (Watts) 50W
Type Open Frame
Efficiency 82%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC