RTW12-8R4
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RTW12-8R4
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.30" L x 0.95" W x 3.23" H (160.0mm x 24.2mm x 82.0mm)
Product Status Not For New Designs
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.4 A
Series RTW
Power (Watts) 100W
Type Open Frame
Efficiency 86%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC