RU1608FR056CS
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RU1608FR056CS
Package:
0603
Description:
RES 0.056 OHM 1% 1/4W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 56 mOhms
Series RU
Power (Watts) 0.25W, 1/4W