RUA221M1VBK-1325S
Surge
Product No:
RUA221M1VBK-1325S
Manufacturer:
Surge
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 250
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 605 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 130°C
Ratings -
Series RUA
Package / Case Radial, Can
Mfr SURGE
Capacitance 220 µF