RV4NAYSJ503A
Precision Electronics Corporation
Product No:
RV4NAYSJ503A
Description:
POT 50K OHM 2W CARBON LINEAR
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 2.000" (50.80mm)
Series RV4
Power (Watts) 2W
Mfr Precision Electronics Corporation
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Round - 1.120" Dia (28.45mm)