RV4NAYSJ504A
Precision Electronics Corporation
Product No:
RV4NAYSJ504A
Description:
POT 500K OHM 2W CARBON LINEAR
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.249" (6.32mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 2.000" (50.80mm)
Series RV4
Power (Watts) 2W
Mfr Precision Electronics Corporation
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Round - 1.120" Dia (28.45mm)