RV6NAYSD105A
Precision Electronics Corporation
Product No:
RV6NAYSD105A
Description:
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series RV6
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr Precision Electronics Corporation
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 1M
Size - Body Round - 0.510" Dia (12.95mm)