RVT35HHTNWC00
Riverdi
Product No:
RVT35HHTNWC00
Manufacturer:
Riverdi
Description:
3.5 TFT IPS PCAP HIGH BRIGHTNESS
User Guide
Touchscreen Capacitive
Viewing Area 70.68mm W x 53.16mm H
Dot Pixels 320 x 240
Controller Type SC7272A, ILI2132A
Display Mode Transmissive
Product Status Active
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size 3.5" (88.90mm)
Series HB IPS
Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Backlight LED - White
Background Color -
Mfr Riverdi
Dot Size -
Package Box
Interface I²C, RGB, UART, USB
Dot Pitch 0.22mm W x 0.22mm H