RW2S0DA5R00J
Ohmite
Product No:
RW2S0DA5R00J
Manufacturer:
Ohmite
Package:
SMD J-Lead, Pedestal
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 5 OHM 5% 2W J LEAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.231" (5.87mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SMD J-Lead, Pedestal
Resistance 5 Ohms
Series RW
Power (Watts) 2W