RWR74S1470FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR74S1470FSS73
Description:
RES 147 OHM 5W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 147 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Power (Watts) 5W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)