RWR74SR249DSRSL
Vishay Dale
Product No:
RWR74SR249DSRSL
Description:
RES 0.249 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 249 mOhms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Power (Watts) 5W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)