RWR81S8R87FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR81S8R87FSS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 8.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 8.87 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)