RWR82N2940FMS73
Vishay Dale
Product No:
RWR82N2940FMS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 294 OHM 1.5W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 294 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Power (Watts) 1.5W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate M (1%)