RWR89N1781FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR89N1781FSS73
Description:
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 1.78 kOhms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Power (Watts) 3W
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate S (0.001%)