RWR89S47R0FSS73
Vishay Dale
Product No:
RWR89S47R0FSS73
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 47 Ohms
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Number of Terminations 2
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate S (0.001%)