RWS1500B-12
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
RWS1500B-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
In Stock : 12
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 85%
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.0mm x 127.0mm x 63.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 125 A
Series RWS1500B (1500W)
Power (Watts) 1500W