S1008R-682F
API Delevan Inc.
Product No:
S1008R-682F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Tolerance ±1%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Inductance 6.8 µH
Series S1008R
Type -
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 38MHz