S12L0C-P14MFG0-8200
ODU
Product No:
S12L0C-P14MFG0-8200
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
User Guide
Cable Opening 0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 366V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Shell Size - Insert 2
Mfr ODU
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C