S21KAC-P14MCC0-300S
ODU
Product No:
S21KAC-P14MCC0-300S
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C