S21KAC-P14MCC0-350S
ODU
Product No:
S21KAC-P14MCC0-350S
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C