S21LAC-P14MCC0-220S
ODU
Product No:
S21LAC-P14MCC0-220S
Description:
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.059" ~ 0.087" (1.50mm ~ 2.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome over Nickel
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 4A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Chrome over Nickel
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 120°C