S8PE-F24024CD
Omron Automation and Safety
Product No:
S8PE-F24024CD
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating)
Input Type AC
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1 24V
Size / Dimension 5.51" L x 1.97" W x 4.92" H (140.0mm x 50.0mm x 125.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 10A
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 340 ~ 766 VAC (3 Phase)
Series S8PE (240W)
Power (Watts) 240W
Efficiency 88%