S9S12P32J0MLH
NXP USA Inc.
Product No:
S9S12P32J0MLH
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor HCS12
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 49
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series HCS12
Package / Case 64-LQFP
Core Size 16-Bit
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, SCI, SPI
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.72V ~ 5.5V