SA10C-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA10C-E3/73
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO204AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.8V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V