SA15-11GWA
Kingbright
Product No:
SA15-11GWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
SA15-11GWA
User Guide
Color Green
Current - Test 10mA
Size / Dimension 1.850" H x 1.305" W x 0.502" D (47.00mm x 33.15mm x 12.75mm)
Millicandela Rating 32mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Common Pin Common Anode
Package / Case 10-DIP (1.600", 40.64mm)
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 1.50" (38.10mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 4V