SA22AHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA22AHE3/73
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.1A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V