SA24HE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA24HE3/54
Description:
TVS DIODE 24VWM 43VC DO204AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V