SA51CAHA0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SA51CAHA0G
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, SA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V