SA52-11GWA
Kingbright
Product No:
SA52-11GWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL GRN 10DIP
User Guide
Color Green
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.689" H x 0.488" W x 0.276" D (17.50mm x 12.40mm x 7.00mm)
Millicandela Rating 10.5mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Common Pin Common Anode
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.52" (13.21mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V