SA90-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA90-E3/73
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 90VWM 160VC DO204AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 160V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V