SAC15-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SAC15-E3/54
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
TVS DIODE 15VWM 23.6VC DO204AC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.6V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V