SBC1-331-341
KEMET
Product No:
SBC1-331-341
Manufacturer:
KEMET
Description:
FIXED IND 330UH 340MA 1.9 OHM TH
In Stock : 370
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 260mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 340 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.9Ohm Max
Inductance 330 µH