SBC1-4R7-202
KEMET
Product No:
SBC1-4R7-202
Manufacturer:
KEMET
Description:
FIXED IND 4.7UH 2A 50 MOHM TH
In Stock : 495
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 4.7 µH