SBC7-152-481
KEMET
Product No:
SBC7-152-481
Manufacturer:
KEMET
Description:
FIXED IND 1.5MH 480MA 1.58OHM TH
In Stock : 1180
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 930mA
Inductance Frequency - Test 10 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 480 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.58Ohm Max
Inductance 1.5 mH