SBCHE116R8J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SBCHE116R8J
Description:
RES 6.8 OHM 5% 11W AXIAL
In Stock : 339
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.394" x 0.354" Rectangular x 1.969" L (10.00mm x 9.00mm x 50.00mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 6.8 Ohms
Series SBC, CGS
Power (Watts) 11W