SBCHE61K8J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SBCHE61K8J
Description:
RES 1.8K OHM 5% 7W AXIAL
In Stock : 969
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.315" x 0.276" Rectangular x 1.496" L (8.00mm x 7.00mm x 38.00mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 1.8 kOhms
Series SBC, CGS
Power (Watts) 7W