SBCHE62R7K
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SBCHE62R7K
Description:
RES 2.7 OHM 10% 7W AXIAL
In Stock : 266
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.315" x 0.276" Rectangular x 1.496" L (8.00mm x 7.00mm x 38.00mm)
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 2.7 Ohms
Series SBC, CGS
Power (Watts) 7W