SBS12EMHSPPC
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
SBS12EMHSPPC
Description:
BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Input Type DC
Height - Seated (Max) 0.590" (14.99mm)
Approval Agency cUL, UL
Duration Variable
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Current - Supply 40 ~ 250mA
Product Status Active
Voltage Range 9 ~ 12V
Ratings Medical
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Series SBS
Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm
Technology Magnetic
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Frequency 2.075kHz