SC104-391
Signal Transformer
Product No:
SC104-391
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 390UH 520MA 1.245 OHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 380mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 520 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.245Ohm Max
Inductance 390 µH