SC1606-3R3
Signal Transformer
Product No:
SC1606-3R3
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.65A 120MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.65 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 3.3 µH