SC1608C-221
Signal Transformer
Product No:
SC1608C-221
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 220UH 480MA 1.22OHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 90mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 480 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.22Ohm Max
Inductance 220 µH