SC1812-6R8
Signal Transformer
Product No:
SC1812-6R8
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.23A 260MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.23 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Inductance 6.8 µH